Sedacie súpravy vznikli za účelom pohodlného sedenia a kvalitného odpočinku. Najskôr boli nejaké sedenia podobajúce sa stoličkám a neskôr rôznym vylepšením vznikali sedačky, ktoré boli vyplňované mäkkými materiálmi.
Prvý čalúnený materiál bola samozrejme pravá koža a až následne vznikali textílie rozličného zloženia. Taktiež tvary sedačiek časom nadobúdali terajší tvar, ktorý je svojím sklonom operadla, hĺbkou sedenia a výškou sedenia dokonale tvarujúci postavu dospelého človeka. Aj na pohodlie uloženia rúk počas sedenia sa nezabudlo. Vznikli podrúčky, ktoré sú vyplňované polyuretánovou penou menšej hustoty, ako u sedenia, pretože hmotnosť položenej ruky na podrúčku je podstatne nižšia a ruka by sa mala na čalúnenej podrúčke tak povediac zabárať do jej mäkkosti.
Doplnkovou časťou sedačiek je aj záhlavník, ktorý býva zväčša u nižších moderných sedacích súpravách výhodou, aby sa dala hlava oprieť a odbremeniť záťaž krčnej chrbtice počas sedenia a relaxovania po celodennej práci a podobne. Na všetky tieto vymoženosti pohodlia nezabudnúc aj na rôzne elektrické sklápanie, masážne a ohrevné funkcie sa postupne časom prišlo a aj naďalej prichádza.
Vývojári, konštruktéri a dizajnéri v nábytkárskom odvetví sledujú každú kladnú a negatívnu odozvu ľudí a dôkladne ľudí počúvajú, aby zistili, čo by sa ešte dalo po konštrukčnej, ale aj dizajnovej stránke nábytku, vylepšiť. Svoje nové výrobky vystavujú na výstavách a tak sledujú záujem návštevníkov na ten či onen produkt. Ak zaujme sedacia súprava návštevníkov nielen svojím tvarom, nábytkovým čalúnením a farbou, tak sa to potom vyhodnotí ako produkt, vhodný zaradenia do sériovej výroby.
Na čalúnený nábytok sa musia vyrobiť šablóny, prípravky na konštrukciu výrobku a strihy pre výrobu čalúnenia. Nie je to také jednoduché, ako keď si zákazník poprosí vyrobiť sedačku napríklad o sedem centimetrov kratšiu alebo dlhšiu, čo sa samozrejme nedá v sériovej výrobe uskutočniť. Všetko je katalógovo dané.
Autor: Ing. Erik Katrenič z nabytok-sedacky.sk